Z Éček na MČR za pouhý rok. Kuba se Šárkou dokazují, že všechno jde, když se chce

Svoji společnou taneční kariéru odstartovali v nejnižší výkonnostní třídě E v lednu 2022. Kuba neměl žádné předchozí taneční zkušenosti. Během jednoho roku si zvládli vytančit neuvěřitelné tři taneční třídy a nominovat se na jednu z nejvyšších soutěží v České republice. Co stojí za jejich úspěchem? Přečtěte si o našem talentovaném páru, Kubovi Váňovi a Šárce Janouškové.

Kuba o Šárce

Šárka je docela introvertní. To já jsem taky, takže jsme se sešli docela dobře. Ale na soutěžích je Šárka vždycky veselá, takové sluníčko našeho páru a dělá ten pár hezčím. Tak to si na ní hodně cením.

 

Šárka o Kubovi

Kuba je vtipný, společenský a komunikativní, čehož si moc cením, protože se vždycky na všem dohodneme a zvládneme spolu všechny překážky. Má rád sporty, hlavně tancování, ale vyzkoušel toho víc. Myslím si, že má fakt talent.

 

lat
lat

Měli jste nějakou jinou sportovní průpravu před tancováním?

Kuba: Já jsem toho vyzkoušel před tancováním docela dost. I jsem hrál na hudební nástroje apod. Kdysi jsem chodil na kroužek hasičů a před covidem na sportovní aerobik. Kdyby nezačal covid, tak bych to možná dělal i do teď. Takže jsem možná i rád za covid, že jsem našel tancování.

Šárka: Já jsem vlastně už od malička tancovala. Ve školce i na základce jsme měli taneční kroužek a odsud jsem se přesunula na párový tanec do mého minulého klubu. Tam to ale nebylo moc často a když jsem se přesunula do COOLu, tak jsem začala makat. Jinak jsem vlastně nic jiného, než tancování nedělala.

 

Šárka: „Nejvíc mě baví se pořád zlepšovat, posouvat hranice, učit se nové pohyby a zjišťovat, co vlastně všechno tělo dokáže a že je to úžasný. A to že se můžu vždycky uvolnit a dát do toho všechno." 

 

Jaké bylo vaše první MČR a co vás čeká dál?

Kuba: Doufám, že můžu mluvit za nás za oba. Za mě to jsou určitě Ačka. Po posledních soutěžích v Bčkach jsme zjistili, že už to není tak jednoduchý. MČR jsem si moc užil, byla to dobrá zkušenost, a i když jsme to jeli jen pro radost, tak jsme na můj vkus dopadli dobře. Krom toho bychom se chtěli i příští rok kvalifikovat na MČR, což už bude trošku složitější, protože už budeme v kategorii U21, ale doufám, že to zvládneme.

Šárka: Na prvním MČR to bylo super, protože jsme před rokem ani nečekali, že by se to mohlo podařit a ani měsíc nebo týden předem jsme nečekali, že bychom se tam mohli dostat. Byla to super zkušenost, taková další meta, kterou jsme dokázali překonat a posunuli se hodně dopředu. Naše další výzva bude nominace na MČR i v latině nebo 10 T. A jinak hlavní výzvou je pořád se zlepšovat a posouvat se.

 

Stt
Stt

Co si myslíte, že je klíčem k vašemu úspěchu? Co byste poradili ostatním?

Kuba: Tak klíč k úspěchu určitě nebude talent, ale trenéři. Když si na sebe vzpomenu, jak jsem tancoval minulý rok, tak bych se sám sobě asi vysmál, protože to bylo fakt tragický.

Šárka: Jsou to určitě trenéři, jejich zkušenosti, podpora a trpělivost. To oni nám pomohli dostat se tam kde jsme, bez nich by to nešlo. Taky je to asi náš stejný cíl, to znamená naše cílevědomost a vzájemná pomoc, aby se nám splnily všechny naše sny v tancování. Ostatním párům bych doporučila, aby se respektovali a aby si vzájemně naslouchali, protože je to pak vše mnohem jednodušší, a i víc je to bude bavit.

Máte nějakou vtipnou historku z tréninku nebo soutěže?

Kuba: Já skoro na všech závodech pokaždý něco nechám. Největší průšvih byla celá kosmetická taštička, kdy jsme pak museli volat organizátorovi a byly s tím dlouhé ne že komplikace, ale trvalo dlouho, než se ke mně dostala zpátky.

Šárka: Já si myslím, že každá naše lekce je vtipná, takže je těžké něco vybrat. Ale rozhodně vtipný je moje počítání a odpovídání na otázky, protože když se mě někdo z trenérů zeptá, na jakou dobu se má tancovat ta figura, tak já nikdy nevím. Vždycky, když tu sestavu tancuju, tak je to dobrý, ale pak když se mě na to někdo zeptá, tak jsem úplně mimo a naštěstí mě Kuba vždycky zachrání. To se mi každý směje, že když mám na něco odpovědět, tak koukám na Kubu, jestli mi pomůže.

Vyzpovídali jsme trenéry

V čem podle trenérů vyniká Kuba se Šárkou, jak je možné, že za rok zvládli vytančit B/B v obou stylech a co jim přejí do budoucna?

Simča: Já si myslím, že to bylo dobře nastaveným tréninkovým plánem. Mimo jiné taky zodpovědně a pravidelně trénovali v rámci individuálních tréninků, lekcí, seminářů a soustředění. Nikdy se nebáli výzev, zkoušeli nové věci, a i když byli úplnými nováčky, jezdili na soustředění, účastnili se seminářů se zahraničními trenéry a po roce tancování si šli s nimi vyzkoušet i individuální lekci, která jim šla velmi dobře. Takže určitě odvaha a i tah na branku jsou věcmi, které jim pomohly získat tak rychle třídy B/B v obou kategoriích.

Vítek: Já bych asi začal tím, že Kuba je velmi klidný, stabilní tanečník. Takže na soutěži ho nic nerozhází, je  jedno jestli tančí první nebo dvacátý tanec, ale tančí relativně stejně stabilně. To je obrovská výhoda, protože porotci si je jako pár můžou lehce okřížkovat, protože na konci tance vypadají relativně stejně jako na začátku. Šárka je takové naše sluníčko, na soutěži má úsměv od ucha k uchu. Dohromady to dá hezký pár, který se hezky hodnotí. Trenérsky mi na nich vlastně velmi málo věcí vadí, což samozřejmě neznamená, že nemají na čem pracovat. Takže já bych řekl, že stabilita a sympatičnost jsou jejich silnými vlastnostmi.

Vítek & Simča: Přejeme jim hlavně, aby jim to takhle dál vydrželo. Mají našlápnuto velmi dobře. Je vidět, že systém a jejich přístup funguje. Aby měli hodně zdraví, aby je tancování bavilo a tím, že se letos dostali i na MČR, tak aby to příští rok bylo ještě o kus lepší.

Pavel s Lízou nesmí chybět

V čem podle nich vyniká Kuba se Šárkou, jak je možné, že za rok zvládli vytančit B/B v obou stylech a co jim přejí do budoucna?

Pavel: U obou je to určitě dávka talentu. Oba jsou moc zodpovědní a věci, které se udělají na individuálních lekcích se jim daří úspěšně natrénovat a zařadit do svých sestav. Šárka má hezký přirozený pohyb. Taky tam určitě hraje roli pracovitost a asi se musím i pochválit, protože si myslím že zásluhu na tom má i náš dobře nastavený klubový systém.

Pavel: Ještě jim určitě pomohl jejich hezký vztah v páru, protože se vzájemně podporují a chápou, takže si vzájemně pomáhají v tanečním růstu.

Pavel & Líza: Aby byli pořád takoví kamarádi, aby se jim stále takhle dařilo a tanec je bavil.