Z karibských tanců na MČR Mládeže v tancích latinskoamerických - příběh úspěchu Toma a Adri

Na svou první společnou soutěž v třídě E vyrazili v březnu 2022. O necelý rok později už jsme je mohli sledovat v Ostravě jak bojují o titul Mistra ČR. Co stojí za jejich úspěchem a jaké jsou jejich ambice do budoucna? Zeptali jsme se za vás.

T a A
T a A

1. Začněme klasickou otázkou: Jak a kde jste se poznali?

T: Poznali jsme zhruba před 9 lety v taneční škole ILMA Turnov, kde jsme začínali s formačním tancováním. Následně jsme začali tančit karibské tance i sami v páru. Umíme všechny tři karibské tance (salsu, bachatu a merengue). Od latinských tanců jsou celkově hodně rozdílné například se v karibských tancích tančí na pokrčených kolenou a celkově více uvolněně.

A: Ve formacích jsme partnery střídali, takže jsme ze začátku netančili spolu. Po chvílí moji rodiče oslovili Toma, jestli se mnou nechce tančit i páry.

2. Rodiče? Jakou roli v tom sehráli oni?

A: Ano, mamka s taťkou trénují karibské tance a moje teta je ředitelkou Taneční a pohybové školy ILMA Turnov.

 

3. Proč zrovna tanec? Tedy u Adri je mi teď jasné, že je to rodinná tradice. Máte ale zkušenost i s jinými sporty? 

A: Začínala jsem jako malá s baletem, potom jsem se přesunula na formační a sólo tance a teď i na tance párové. Abych to uvedla na pravou míru, balet jsem tančila jako hodne malá, takže to nebylo vyloženě jen o tanci ale například i o různých pohybových hrách, rytmických cvičení a tak dále. Ale nějakou průpravu do toček nebo rozsahy mi to určitě dalo.

T: Já jsem už od malinka plaval, to mě ale přestalo ve 14 bavit. Během toho jsem vyzkoušel i jiné sporty jako: flórbal, parkour a hasičský sport. Už v osmi jsem začal s tancováním formou kurzů, ale do klasické soutěžní podoby to došlo takhle relativně nedávno.

4. Trhli jste loňský rok rekord v rychlosti získávání nových tříd. Co za tím stojí? A jak jste spokojeni s vaším neuvěřitelným výsledkem na prvním MČR? (Adri a Tom získali dělené 20.-21. místo z celkového počtu 48 párů. Porazili spoustu zkušenějších párů z vyšších výkonnostních tříd.)

T: Prvním klíčem k rychlému postupu třídami byli naši trenéři Líza a Pavel, kteří nás na soutěže důkladně připravovali a motivovali trénovat. Také patří velké díky našim rodičům, kteří s námi objezdili všechny soutěže a podporovali nás v tom co nás baví.

A: Tím, že to bylo naše první MČR, tak jsme neměli žádné ambice, a proto jsme s výsledkem velmi spokojeni.

Tom a Adri
Tom a Adri

5. Plánujete si svoje další cíle?

A: Náš momentální a nejbližší cíl je dostat se znovu na MČR, kdy tento rok budeme už v kategorii do 21 let, kde bychom chtěli dopadnou podobně jako minulý rok v mládeži. Co se týče našich cílů do budoucnosti, tak bychom chtěli semifinálové umístěni na MČR, což je takový náš sen.

T: Snažíme se intenzivně trénovat minimálně 4x týdně, ale pokud nejedeme o víkendu na soutěž, tak si rádi přidáme.

6. To je dost. A jak se vám líbí standard? Budete pokračovat v soutěžení i v něm?

A: Standard nás zatím baví a máme se toho pořád hodně co učit. Ve standardu určitě máme v plánu pokračovat a zlepšovat se. Nejvíc nás zatím oslovil Waltz nebo Quickstep.

7. Co vás motivuje jít na samostatný trénink a posouvat se dál? 

T: Nejvíce mě motivuje samotný kolektiv tanečního sportu a také videa na sociálních sítích. Adri nejvíce motivují pochvaly od trenerů (,které si v průběho tréninku počítá na prstech) 😄

8. Kdo vás inspiruje v tanečním světě? 

A: Momentálně se asi nejvíce inspirujeme videi na instagramu od starlightdanceclub. Ale samozřejmě sledujeme i mezinárodní soutěže, kde každý máme své favority… jedním z nich je pár Konstantin Gorodilov a Polina Figurenko.

 

Moc děkuji za rozhovor. Přeji vám spoustu úspěchů, včetně vysněného semifinálového umístění na MČR. Držíme palce. ❤️ #coolfamily